Ptejte se, rádi odpovíme ...

Otázka: Je stévie vhodná/bezpečná pro diabetiky?

Odpověď: Ano, v jakékoliv podobě.

Otázka: Jaký je rozdíl mezi steviosidy a rebaudiosidy?
Odpověď: List stévie obsahuje glykosidy, což jsou látky, které tvoří sladkou část listu. Čtyři hlavní glykosidy jsou: steviosid, rebaudiosid A, rebaudiosid C a dulkosid A. Je všeobecně známo, že rebaudiosid A má z těchto čtyř glykosidů nejlepší senzorické vlastnosti (nejsladší, nejméně hořký).
Vzhledem k tomu, že rebaudiosidy jsou 400krát sladší než cukr, jsou žádanější než steviosidy. Většina výrobků ze stévie obsahuje 80-90 procent steviosidu. Množství rebaudiosidu není normované. Hledáte-li optimální kvalitu, žádejte výrobky s 90 % glykosidů s poměrem 40 % rebaudiosidu. Sladký polibek obsahuje 95 % glykosidů, z čehož je 80 % rebaudiosidu A. Díky tomu je 360krát sladší než cukr. Žádná jiná společnost nenabízí tak kvalitní výrobek. Přesvědčte se sami.

Otázka: Pokud Sladký polibek obsahuje 95 % steviosidů, z čeho se skládá zbývajících pět procent?
Odpověď: Jsou to přírodní látky, které nebyly odstraněny extrakcí. Různé studie prokázaly, že list stévie obsahuje proteiny, vlákninu, karbohydráty, železo, fosfor, vápník, draslík, sodík, magnesium, zinek, vitamin A, vitamin C a olej, který se skládá z dalších 53 složek.

Otázka: Co je to glykemický index?
Odpověď: Glykemický index třídí potravu podle toho, jak ovlivňují hladinu cukru v krvi. Tento index měří, o kolik stoupne hladina cukru v krvi dvě až tři hodiny po jídle. Hodnota GI říká, jak rychle se konkrétní karbohydrát promění v cukr. Čím nižší GI, tím lepší.

Otázka: Proč je steviosid bílý, když jsou listy zelené?
Odpověď: Extrakcí byly získány glykosidy, které jsou přirozeně bílé. Nebylo použito žádných bělících činidel.

Otázka: Jak se glykosidy extrahují z listů stévie?
Odpověď: Glykosidy jsou extrahovány jedlým přírodním alkoholem vyrobeným ze sladkých brambor. Konečný výrobek alkohol neobsahuje – ten se vypaří.

Otázka: Existuje nějaká souvislost mezi steviosidy a genetickými nemocemi?
Odpověď: Nejsou nám dostupné studie, které by potvrdily, že užívání steviosidů přičínilo vznik genetických nemocí nebo vůbec způsobilo nějaké nemoci. Kromě toho neexistují žádné záznamy, které by potvrdily nárust onemocnění rakovinou dokonce i po dlouhé době užívání, např. Paraguay: více než 500 let, Japonsko: více než 25 let, Jižní Korea: 16 let, Brazílie: 13 let, Čína: 12 let nebo USA: od roku 1995 povoleno jako potravinový doplněk.

Otázka: Jakou nutriční výhodu má steviosid?
Odpověď: Kromě toho, že má nulový glycemický index, nulovou glycemickou zátěž a nulovu kalorickou hodnotu, steviosid snižuje vysokou hladinu cukru v krvi a krevní tlak.

Otázka: Jaké množství steviosidu se denně může konzumovat?
Odpověď: Xili a kolektiv (1992) spočítali, že 7,9 mg na kilogram tělesné váhy je přijatelné množství. Nicméně tato denní dávka by měla být považována za minimální, neboť autoři nezkoušeli vyšší koncentrace. To znamený, že člověk vážící 65 kg může zkonzumovat 513 mg čistého steviosidu denně, což je skoro nemožné, neboť na nahrazení 131 gramů cukru (denní dávka) stačí méně než 364 mg steviosidu.

Otázka: Je steviosid vstřebán do těla?
Odpověď: Steviosidy, což jsou v podstatě sladké molekuly stévie, projdou zažívacím traktem, aniž by byly pozměněny zažívacím procesem. To znamená, že jíte sladké, aniž byste se ládovali kaloriemi.

Otázka: Je pravda, že stévii lze použít i jako přípravek proti lupům?
Odpověď: Ano. Skvělých výsledků bylo dosaženo vetřením dvou až tří kapek Sladkého polibku do mokrých vlasů. Aplikujte po každém mytí vlasů, ze začátku pokud možno denně, po dobu jednoho měsíce.

Máte ještě nějaké další zkušenosti s používaním stévie nebo nějakou nezodpovězenou otázku?
Napište nám.

 
     


Informace z těchto webových stránek, prosím, šiřte jak nejvíce můžete.
Autorské honoráře věnujte charitě svého srdce.

DesignedByCreativeArtStudio