Stanovisko Food Standards Agency

Než si přečtete stanovisko Food Standards Agency, přečtěte si následující řádky,
abyste měli možnost si porovnat obě strany mince.
.
„Nějakou dobu se vám může dařit klamat všechny lidi,
některé lidi se vám může dařit klamat neustále,
ale nedokážete klamat všechny lidi pořád.“

– Abraham Lincoln

Pro úplnost by bylo dobré vědět, na jakých základech vydalo FDA (obdoba našeho Ministerstva zdravotnictví) odmítavé stanovisko. V roce 1968 se Gladys Planas, chemik z University of the Republic in Montevideo v Uruguaji, a Joseph Kuc, biochemik z Purdue University v Lafayette, Indiana, rozhodli dokázat, že stévie má přirozené kontracepční účinky. Jejich pokus spočíval v tom, že pokusné skupině krys „ordinovali“ osmnáct dní silný koncentrát stéviové vody pochybné kvality, tj. použili celou rostlinu, přičemž se mají používat pouze listy. Samičky takto nadopovaných krys rodily méně mláďat než kontrolní skupina. Když ale účinky koncentrátu pominuly, nemělo to žádný vliv na jejich další pohlavní život a ani to nezanechalo nějaké negativní účinky na jejich potomstvu. Několik jiných laboratoří se pokusilo napodobit Planasův a Kucův experiment, ale neúspěšně.

James A. May, propagátor stévie, ze sebe udělal pokusnou krysu. Vypil silný koncentrát (tentokrát čisté) stévie, což mu pochopitelně způsobilo velkou nevolnost. Sám to popisuje následovně: „Po osmdesáti minutách cítím nevolnost, bolí mě břicho a trochu mě bolí hlava. Nejsem schopen jasného uvažování a píšu s obtížemi. Mám silné bolesti žaludku. Kdyby moje manželka, kterou mám velice rád, byla právě doma, nedokázala by (ostatně ani žádná jiná žena) mě přimět k milování nebo k jakýmkoliv romantickým či intimním hrátkám. Můj bože, je mi jasné, jak se ty ubohé krysí samičky musely cítit. Samičky, které by se v takovém stavu dokázaly pářit, by nebyly normální. To by musely být nějaké super sex-krysy! Ubohá bezbranná stvoření. Musím si lehnout. Je mi tak špatně, že nemůžu pokračovat.“
Trvalo deset a půl hodin, než se James May opět vrátil do normálního stavu a jeho závěr byl: „Na základě vlastní zkušenosti nevěřím, že žádná samička, žádné stvoření ženského pohlaví by mělo touhu po pohlavní styku – ani kdyby partner vypadal jako Gary Grant, Pierce Brosnan nebo Leonardo DiCapricio! Měla by naprosto jiné starosti. Kdokoliv, kdo přijímá Planasův a Kucův experiment jako vědeckou studii, potřebuje znovu projít základní školou. Předpokládám, že lidé z FDA jsou na tom lépe.“

Fascinující, že FDA považuje aspartam za „nejdůkladněji prozkoumaný produkt na světě“ a naprosto vhodný ke konzumaci navzdory tomu, že v 84 studiích z 166 se uvádí, že aspartam může poškodit zdraví. FDA zároveň vydalo prohlášení, ve kterém se říká, že více než 500 studií vztahujících se na stévii nestačilo stanovit její bezpečnost, přičemž pouze čtyři byly negativní a to jen díky amatérským zkouškám. Je známo, že aspartam způsobuje poškození mozku. Možná ti, kdo toto nařízení vydali, konzumují příliš mnoho aspartamu. Nezapomeňte, že aspartam vyvinula společnost G.D. Searle Company na léčení žaludečních vředů. Tento přípravek byl vydáván pouze na lékařský předpis a používá se krátkodobě. Mnoho doktorů a vědců, kteří aspartam studovali, ho považují za drogu s nebezpečnými vedlejšími účinky.

Zajímavá je také skutečnost, že FDA v roce 1988 obdržela 6 000 stížností, z nichž 80 % se týkalo aspartamu. Kolem 13 % bylo proti síře a pět procent proti glutamátu sodnému a jiným potravinovým přídavkům (barviva, vitamíny, nitridy atd.).

Stévie je přírodní produkt a nemůže být patentována. Kdyby však ze stévie byl vyroben nějaký lék, ten by patentován být mohl. Prodej takového léku by však byl neustále snižován prodejem stévie v  přírodním stavu. Jde tedy FDA ruku v ruce s farmaceutickým průmyslem? Zakazuje prodej stévie jako potraviny a odstraňuje z trhu produkt, který by ohrožoval zisky výrobců léčiv? Nejhorší na tom je, že na to doplácejí lidé, kterým by stévie mohla pomoci.
Kde je tedy pravda? Komu máte věřit? Rozhodnutí záleží na vás. Váš život a životy vám drahých jsou ve vašich rukou. Chcete dále používat „umělá sladidla“, která škodí vašemu tělu a mozku nebo dáte přednost přírodnímu produktu? Poznání obohacené o zkušenosti přinese moudrost do vašeho života.

P.S. Kdyby to byla opravdu pravda, že stévie má antikoncepční účinky, nemyslíte si, že by už po tom dávno skočily firmy, které vyrábějí drogy proti otěhotnění?

 
     

Informace z těchto webových stránek, prosím, šiřte jak nejvíce můžete.
Autorské honoráře věnujte charitě svého srdce.

DesignedByCreativeArtStudio